Wnioski o granty: pisanie, redakcja
oraz konsultacje dla badaczy i organizacji
Wprowadzenie
Piszę, redaguję i konsultuję wnioski o granty, współpracując z badaczami w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i pokrewnych, a także z osobami, które w imieniu różnych organizacji (np. fundacji, stowarzyszeń) starają się o finansowanie na realizację projektów. Klientami są także same instytucje, np. uniwersytety, często zapewniające wsparcie finansowe dla swoich pracowników w trudnym procesie pozyskiwania grantów, na których ostatecznie korzysta cała organizacja.
Co oferuję
Usługę każdorazowo dopasowuję do zróżnicowanych potrzeb wnioskodawców. Po wstępnej rozmowie wspólnie z autorem wniosku ustalamy zakres i cele współpracy, a te ustalenia mogą ulec zmianie w toku pracy nad projektem. Jednostką rozliczeniową przy realizacji tej usługi jest godzina czasu pracy. Daje to dużą elastyczność autorowi, który może decydować na bieżąco, ile pomocy jest jeszcze potrzebne.
Przykładowe modele współpracy
Propozycja 1: Wspólne pisanie wniosku
W tym modelu zapoznaję się z wytycznymi konkursu, a autor opowiada mi o swoim projekcie w trakcie spotkań (osobiście lub online). Na tej podstawie tworzę pierwszy szkic wniosku. W trakcie dalszych spotkań rozwijamy wszystkie sekcje i uzupełniamy szczegółowe treści. Po zakończeniu tego etapu samodzielnie redaguję i wygładzam językowo wspólnie ustaloną wersję tekstu, w razie potrzeby nadal pozostając w kontakcie z autorem*. Jest to model korzystny dla osób preferujących komunikację ustną.
Propozycja 2: Współredagowanie
W tym modelu zapoznaję się z wytycznymi i tekstem wniosku o grant, wskazując fragmenty wymagające omówienia i potencjalnych zmian**. Większość dalszej pracy nad tekstem odbywa się w czasie spotkań z autorem (osobiście lub online). Podczas tych spotkań dostarcza on na bieżąco perspektywy eksperta i odpowiada na moje wątpliwości. Proponuję wtedy zmiany zarówno w poszczególnych sekcjach, jak i w całej strukturze wniosku. W porównaniu z tradycyjną redakcją ten sposób pracy jest bardziej efektywny i szybszy, a także zapewnia autorowi ciągłą kontrolę nad warstwą merytoryczną oraz wprowadzanymi zmianami. Po zakończeniu tego etapu samodzielnie redaguję i wygładzam językowo wspólnie ustaloną wersję tekstu, w razie potrzeby nadal pozostając w kontakcie z autorem*.
Propozycja 3: Ekspertyza i omówienie
W tym modelu zapoznaję się z wytycznymi oraz wnioskiem o grant, aby przygotować roboczą ekspertyzę i konkretne przykłady z tekstu*. Następnie spotykam się z autorem wniosku (osobiście lub online) w celu omówienia możliwych zmian i wyjaśnienia wątpliwości. Spotkanie może obejmować wspólną redakcję wybranych fragmentów wniosku: autor dostarcza wtedy na bieżąco perspektywy eksperta i odpowiada na moje wątpliwości, ja zaś proponuję zmiany. Autor decyduje, czy samodzielnie poprawi wniosek zgodnie z uzyskanymi wskazówkami, czy też będzie kontynuował ze mną pracę nad całością lub wybranymi sekcjami tekstu.
Cennik
100 zł/godzinę pracy + 23% VAT (cena wraz z VAT: 123 zł)
Uwaga
* Jeśli ten końcowy, samodzielny już etap pracy nad tekstem przekroczyłby 8 godzin, autor nie ponosi za niego dalszych opłat.
** Jeśli wstępne zapoznanie się z tekstem i wytycznymi oraz przygotowanie materiałów na pierwsze spotkanie przekroczyłoby 6 godzin, autor nie ponosi za ten etap dalszych opłat.
Przykładowy projekt
Przykładowo całościowe współredagowanie (Propozycja 2) rzeczywistego dużego wniosku o grant do European Research Council (ERC) zajęło około 35 godzin. Stawka godzinowa pozwala na dostosowanie usługi do indywidualnych potrzeb wnioskodawcy, który na każdym etapie decyduje, czy i w jakim zakresie chce nadal z niej korzystać.
Telefon: +48 459 411 061
E-mail: maria.piasecka.kontakt@gmail.com