Szkolenia z pisania użytkowego
Dla kogo?
Najczęściej szkolenia dla grupy swoich pracowników zamawiają organizacje: uniwersytety, jednostki badawcze, fundacje czy firmy prywatne. Wszędzie tam, gdzie pracownicy reprezentują swoją organizację, używając komunikacji pisemnej, szkolenie pomaga podnieść jakość i zrozumiałość przekazu dzięki indywidualnej pracy w małych grupach z wykorzystaniem materiałów dostosowanych do potrzeb danej organizacji.
Istnieje także możliwość zamówienia warsztatów dla grupy zorganizowanej oddolnie, a także dla pojedynczych osób w indywidualnie ustalonej formie.
Jak wygląda szkolenie z pisania użytkowego?
Czas trwania szkolenia, jego strukturę i materiały dostosowane do potrzeb uczestników ustala się indywidualnie w każdym przypadku. Poniżej przedstawiam dwa możliwe, choć nie jedyne, programy szkolenia (początek jest dla obu wersji taki sam).
Rozgrzewka intelektualna w postaci krótkiej dyskusji na temat pisania (np. na podstawie przykładowych zdań z tekstów użytkowych – ich perswazyjność, poprawność wg. uczestników) – ok. 20 min.
Ćwiczenie 1: Uczestnicy zapoznają się z przykładowym tekstem użytkowym, w wypadku instytucji badawczej np. mission statement tego rodzaju instytucji – w toku dyskusji wyróżniamy jego mocne, słabe strony, co można byłoby poprawić; celem ćwiczenia jest zrozumienie możliwych problemów z pisaniem i znalezienie rozwiązań – ok. 25 min.
Ćwiczenie 2: Uczestnicy mają stworzyć własny tekst, w wypadku instytucji badawczej np. na temat swojego najważniejszego osiągnięcia naukowego; na początku przedstawia się im ogólne ramy i wymagania (np. liczbę znaków, obowiązkowe elementy) – ok. 45 min.
Można przedstawić poniższe dwie propozycje potencjalnym uczestnikom/chętnym i zapytać, którą by woleli.
Propozycja 1 (dla grupy 4 osób)
4 uczestników udostępnia swoje prace na mailu grupy zajęciowej – prowadząca zapoznaje się z nimi wcześniej, w trakcie przerwy.
45 min. przerwy
Uczestnicy zapoznają się z udostępnionymi pracami, by móc śledzić tekst; następnie każdy uczestnik czyta swoją pracę na głos – po każdej prezentacji następuje dyskusja w grupie nad mocnymi i słabymi stronami, co można byłoby poprawić, z komentarzami prowadzącej – ok. 70 min.
Podsumowanie i stworzenie mapy myśli na tablicy z najważniejszymi zagadnieniami z dyskusji – ok. 20 min. – do sfotografowania na koniec
Propozycja 2 (dla grupy 8 osób)
Po zajęciach uczestnicy zapisują się na termin mini-konsultacji na następny dzień. 8 uczestników przesyła prace prowadzącej do sprawdzenia po tej części warsztatów. Na następny dzień przed częścią wspólną każdy z 8 uczestników ma ok. 15-minutową, indywidualną konsultację na temat swojego tekstu – 120 min.
Podsumowanie i stworzenie mapy myśli na tablicy z najważniejszymi zagadnieniami z dyskusji – ok. 20 min. – do sfotografowania na koniec
Bez względu na wybraną propozycję po warsztatach każdy uczestnik otrzymuje na mail plik z ogólnymi zasadami dotyczącymi pisania tekstów użytkowych, uzupełnionymi o refleksje czy zasady wynikające z pracy nad tekstami uczestników w czasie warsztatów (mapa myśli).
Cennik
Podstawą obliczenia ceny za szkolenie jest stawka 560 zł brutto za godzinę szkolenia. Jak widać z powyższego programu, podstawowe szkolenie może trwać nawet ok. 4 godziny.
Telefon: +48 459 411 061
E-mail: maria.piasecka.kontakt@gmail.com